CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

Žádost o zdravotnickou dokumentaci ze strany úřední osoby

O nahlížení do zdravotnické dokumentace pacienta, pořízení výpisů a kopií mohou za určitých, jasně vymezených situací, požádat úřední orgány. Například policie, soudy, soudní znalci, zástupce pojišťovny, případně jiné lékařské zařízení. Níže je uvedeno, jaké náležitosti musí úřady v případě takové žádosti splnit.

Co musí doložit Policie ČR

Pokud o zdravotnickou dokumentaci žádá Policie ČR, musí ke své žádosti přiložit souhlas pacienta s poskytováním informací o jeho zdravotním stavu a to vždy s jeho s originálním podpisem. Takový souhlas bývá v tomto případě nejčastěji formulován jako „zproštění mlčenlivosti zdravotnických pracovníků.“

V případě, že je zdravotnická dokumentace požadována v souvislosti s probíhajícím trestním řízením, lze místo souhlasu pacienta doložit souhlas soudce dle § 8 odst. 5 trestního řádu, zákona č. 141/1961 Sb.

Co musí doložit soudy

Jestliže zdravotnickou dokumentaci požaduje soud, musí doložit souhlas pacienta v originále. V souvislosti s probíhajícím trestním řízením, lze místo souhlasu pacienta doložit souhlas soudce dle § 8 odst. 5 trestního řádu, zákona č. 141/1961 Sb.

Co musí doložit soudní znalci

Soudním znalcům lze zdravotnickou dokumentaci za určitých okolností poskytnout i bez souhlasu pacienta. Žádost musí být potvrzena razítkem soudního znalce a podpisem. Pokud se znalec ve své žádosti odkazuje na usnesení soudu, požadujeme doložení kopie tohoto usnesení.

Co musí doložit pojišťovny

Má-li o zdravotnickou dokumentaci pacienta zájem pojišťovna, musí ke své žádosti vždy přiložit souhlas pacienta s jeho úředně ověřeným podpisem. Souhlas se musí jasně vztahovat k nahlížení do zdravotnické dokumentace, pořizování výpisů nebo kopií a k poskytováním informací o jeho zdravotním stavu.

Obvodní lékaři a zdravotnická zařízení

Žádost lékaře nebo zdravotnického zařízení musí obsahovat podpis a razítko lékaře / zdravotnického zařízení. Dále je třeba sdělit jednoznačný důvod, z kterého je požadována zdravotnické dokumentace pacienta.

 

Formulář - Souhlas pacienta

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace