387 87 11 11
Víc než nemocnice.
13. 09. 2017

Přibylo dárců kostní dřeně, díky změně věkové hranice

Za uplynulých osm měsíců se do registru dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny přihlásilo 2118 nových lidí. Je to více než za celý loňský rok. Přispělo k tomu i zvýšení horní hranice pro vstup do registru z pětatřiceti let na čtyřicet let.

Registr Institutu klinické a experimentální medicíny v současné době čítá 27 443 lidí. „Smyslem registru je, abychom našli co nejvhodnějšího dárce pro pacienta s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk,“ říká vedoucí registru Marie Kuříková. Existuje také Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74 056 dárců. 

Přílivu nových dárců pomohlo zvýšení horní věkové hranice na čtyřicet let. „Myslím si, že to byl krok správným směrem,“ přidává koordinátorka registru Gabriela Hošková. Hranice pro vyřazení z registru se nezměnila, zůstává na pětapadesáti letech. Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné a bezplatné. Jak upozornila Marie Kuříková, vstupní vyšetření pro nové dárce se pohybuje v tisícikorunách a pojišťovny ho nehradí.  

Obtížné bývá spárovat vhodného dárce s vhodným příjemcem. „Čím více dárců, tím větší naděje, že někdo z nich bude vhodný pro českého nebo i zahraničního pacienta,“ dodává Kuříková s tím, že až pro šedesát procent pacientů existuje nejvhodnější dárce v zahraničí. Celosvětově je v registrech dárců více než jedenatřicet milionů lidí. 

Ročně v České republice onemocní některým typem leukémie kolem stovky lidí, u dalších zhruba tisícovky lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent.  

Autor: Nemocnice České Budějovice s využitím ČTK
Foto: By Photographer’s Mate 2nd Class Chad McNeeley (Navy News Service, 021204-N-0696M-180) [Public domain], via Wikimedia Commons