kvalita a bezpeci

Historie očního oddělení

Oční oddělení v Č. Budějovicích bylo založeno v r. 1943 MUDr. Jaroslavem Pitterem - mladým lékařem z očního oddělení Vinohradské nemocnice v Praze. Byl povolán ministerstvem za MUDr. Vůjtěcha, jediného očního lékaře v Č. Budějovicích, který byl zatčen gestapem.

MUDr. Jaroslav Pitter nejprve pracuje na chirurgickém pavilonu, kde má uvolněna 4 lůžka a chirurgický sál pro operace, později přechází na interní oddělení, kde s ním pracují a asistují při operacích řádové sestry. Primář MUDr. J. Pitter v r. 1945 zakládá vlastní oční oddělení. První sekundární lékař MUDr. Václav Penk přichází 1. ledna r. 1945 a později, když už je oddělení plně obsazeno se stává zástupcem primaře. Nastupují další lékařky a lékaři a jejich další kariera svědčí o dobrém odborném vedení prim. MUDr. J. Pittera:

MUDr. V. Penk - později okresní odborník v Č. Budějovicích, MUDr. V. Doležalová - primařka v Chebu, MUDr. B. Ibserová - Johnová - později odbor lékařka v Praze, MUDr. A. Králová - primářka v Klatovech, MUDr. A. Timr, který přichází ze Strakonic, se později stává zástupcem prim. MUDr. J. Pittera a pak primářem oddělení, MUDr. Šorš - primář v Chebu, MUDr. Švec - později profesor na klinice v Olomouci, MUDr. H. Voleníková a MUDr. B. Šulistová - odborné lékařky na poliklinice v Č. Budějovicích, MUDr. V. Bedřich - okresní odborník v Č. Krumlově, MUDr. B. Melanová - později přechází na II. oční kliniku Praha, nastupují další lékařky - MUDr. V. Vaňhová, MUDr. R. Veselá - později krajský strabolog, MUDr. J. Behenská, MUDr. M. Buzková, MUDr. V. Kostohryzová, MUDr. N. Pavlíčková, MUDr. D. Kaslová a otvírá se cesta dalším budoucím očním odborníkům. Pod vedením primáře MUDr. J. Pittera vyrostlo oční oddělení na kvalitní pracoviště s vysokou odbornou úrovní, primář MUDr. J. Pitter se zabýval hlouběji oční toxoplasmosou díky svému učiteli doc. Janků - objeviteli oční formy toxoplasmosy.

Zavedl po svém pobytu u M. Schwickerata v Německu zkrácení sklery u operací amoce - odchlípení sítnice, s primářem Libickým z Ústí n/Labem společně prováděli první dacryocystorhinostomie v republice, s hlavním onkologem prim. MUDr. Rubešem zaváděli radiové jehly u očních nádorů dětského věku. Přes tehdejší obtížnost kontaktů se zahraničím si udržoval vztahy s předními evropskými oftalmologickými pracovišti v Evropě, sledoval literaturu a předával vědomosti svým spolupracovníkům .V r. 1980 nastupuje prim. MUDr. Alois Timr, další vysoce kvalifikovaný odborník v očním oboru, zakladatel mikrochirurgie na očním oddělení v Č. Budějovicích i jako jeden z prvních v republice, věnuje se operativě katarakty s bezpečným již mikrochirurgickým uzavřením ran, pokračuje v dále rozvinuté operativě odchlípení sítnice, léčbě xenonové a laserové fotokoagulace, zabývá se lékařskou a výtvarnou fotografií - byl lektorem a porotcem řady fotografických soutěží.

V r. 1990 - 2000 je primářem očního oddělení MUDr. J. Behenská, v té době nastává rozmach v mikrochirurgii katarakty - šedého zákalu, objevuje se možnost fakoemulsifikace čočky a její náhrada umělou implantovanou čočkou, mikrochirurgie glaukomu, tzv. zeleného zákalu, pracuje se s novým, dokonalejším očním operačním instrumentariem. To vše pod vedením primářky oddělení. Nastupuje další generace lékařů, kteří hbitě přijímají nové diagnostické metody - fluorescenční angiografie - kontrastní vyšetření sítnice, vyšetření zorného pole počítačovým perimetrem, vyšetření indirektní oftalmoskopií.

V r. 2000 se stává primářem očního oddělení MUDr. J. Sattran, lékař s velkou technickou a odbornou erudicí, kterou uplatňuje v převratném rozvoji chirurgických možností oboru, vyšetřuje a ošetřuje děti s nízkou porodní váhou, postižené retinopatií, operuje vrozené šedé zákaly u velmi malých dětí, věnuje se diabetické retinopatii, ošetření a prevenci této závažné civilizační choroby a vyučuje další generaci lékařů. K velkým zásluhám patří zavedení vitreoretinální chirurgie na naše pracoviště, které zde provozujeme od roku 2003.

V současné době oční oddělení pracuje pod vedením prim. MUDr. J. Sattrana v tzv. Dolním areálu Nemocnice (kde dříve bývala Vojenská nemocnice), díky prostorám se otevřelo 5 ambulancí, fotografická vyšetřovna, laserové pracoviště, lůžková část má svou vyšetřovnu a zákrokový sálek, pokoje pacientů vlastní sociální zařízení, jsou zde k dispozici 2 velmi dobře vybavené operační sály.

Dětské oftalmologii a strabologii (šilhání) se věnuje MUDr. J.Šimeček, prevenci a terapii glaukomu MUDr. N. Pavlíčková a MUDr. M. Holečková, onemocněním sítnice MUDr. J. Sattran, MUDr. J. Šimek, MUDr. D. Honner, MUDr. J. Nejedlá.

V současné době oční oddělení Nemocnice České Budějovice provádí rutinně chirurgii předního i zadního segmentu očního a řadu specielních vyšetření.

Od r. 2013 má oční oddělení statut makulárního centra. Jednoho z 10 vysoce specializovaných center k diagnostice a léčbě onemocnění postihující místo nejostřejšího vidění sítnice.

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Jihočeský Kraj Diecézní charita České Budějovice Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin logo Společnost pro ranou péči ISO 27001.