387 87 11 11
Víc než nemocnice.
23. 06. 2016

Odoperovali jsme již 100 pacientů se srdeční arytmií formou tzv. hybridní ablace fibrilace síní

Lékaři Nemocnice České Budějovice, a. s., odoperovali už sto pacientů se srdeční arytmií formou tzv. hybridní ablace fibrilace síní. Metoda spočívá v chirurgickém a intervenčním přístupu, přičemž chirurgická část je prováděna torakoskopicky, tzn. bez velkých chirurgických řezů, pouze několika vpichy do hrudníku. Českobudějovická nemocnice, v níž se touto metodou operuje už čtyři roky, má se zákrokem největší zkušenosti mezi zdravotnickými zařízeními v České republice.

„Prvního pacienta se srdeční arytmií jsme torakoskopickou metodou operovali v roce 2012. Zároveň jsme jako první zařízení v tuzemsku zavedli následně ucelený koncept hybridní léčby fibrilace síní, který spočívá v úzké spolupráci kardiochirurgů a kardiologů – arytmologů. Rozšiřuje tak v naší nemocnici možnosti léčby tohoto záludného onemocnění. Právě spolupráce těchto dvou odborností je velkým přínosem,“ uvedl primář Kardiochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., doc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc.

Samotná operace probíhá zhruba následovně: lékaři se endoskopicky dostanou k srdci z obou boků těla pacienta, pak provedou sérii lézí (narušení tkáně formou řezu) v oblasti pravé a levé srdeční síně pomocí radiofrekvenční energie. Léze pomáhají zamezení vzniku a šíření nepravidelnosti srdečního rytmu. „Operace je zakončena naložením svorky na ouško levé síně. Právě ouško levé síně totiž bývá u této skupiny pacientů nejčastějším místem vzniku krevní sraženiny, která způsobuje vznik mozkové mrtvice. Tato svorka výrazně snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody a v některých případech dovolí nemocným trvale vysadit léky proti krevnímu srážení typu Warfarin,“ uvedl MUDr. Vojtěch Kurfirst, Ph.D. z Kardiochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s.