Víc než nemocnice.
oceneni
hc

Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie

anglický název: Department of Oral and Maxillofacial Surgery


primář MUDr. Pavel Střihavka

staniční sestra Vlasta Eichingerová

Zástupce primáře
MUDr.Soňa Neumannová

Mapa areálu


Kontakty

telefonemail
387 878 560stomatochirurgie@nemcb.cz

 

Základní informace:

Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie tvoří ambulance, vlastní operační sál a integrovaná lůžková část s 11 lůžky.

Řeší se zde problematika poranění chrupu, kostí obličejového skeletu a měkkých tkání obličeje. Oddělení se zabývá diagnostikou a provádí chirurgickou část komplexní onkologické léčby nádorových onemocnění dutiny ústní. Ve spolupráci s plastickými chirurgy zajišťuje rekonstrukční operace v oblasti dutiny ústní a obličeje s volným přenosem tkání. Provádí operační výkony v celém rozsahu dentoalveolární chirurgie, například chirurgické extrakce, chirurgická ošetření neprořezaných zubů, exstirpace cyst, léčbu kolem čelistních zánětů zubního původu, chirurgickou úpravu nevyhovujících podmínek před zhotovením zubních náhrad včetně zavedení dentálních implantátů.

V centru pozornosti jsou také onemocnění ústní sliznice, nemoci slinných žláz a čelistního kloubu. V celkové anestézii se zde ošetřuje chrup u neošetřitelných dětí a mentálně postižených pacientů.

Stomatochirurgové úzce spolupracují s ostatními odděleními nemocnice, kterým zároveň poskytují konziliární služby.

Oddělení je držitelem akreditace MZ České republiky pro výuku v oborech Orální a maxilofaciální chirurgie a Maxilofaciální chirurgie. Oddělení je akreditovaným pracovištěm České stomatologické komory pro stáže a praktické kurzy k získání Osvědčení pro vybranou péči v oboru stomatologická chirurgie.

 

 Ambulance:

Název Den provozu Ordinační doba Telefon
Stomatochirurgická PO, ÚT,
ČT, PÁ
7.30-15.00 387 878 560
Onkologická PO 13.00-15.00 387 878 560
Kloubní poradna ÚT 10.00-14.00 387 878 560
Onemocnění sliznic
dutiny ústní
ČT, PÁ 8.00-12.00 387 878 560

Upozornění pro pacienty před vyšetřením na stomatochirurgickém oddělení

Přestože se jedná o vyšetření dutiny ústní, je vhodné si přinést s sebou i seznam léků, které pacient pravidelně užívá, popř. Průkaz diabetika, nositele kardiostimulátoru, uživatele antikoagulační léčby či jiné zdravotní informace.

Upozornění pro pacienty před operací v dutině ústní

Průběh chirurgického výkonu v dutině ústní v MÍSTNÍ (lokální) anestézii:

V průběhu chirurgického výkonu pacient vnímá pouze dotek, tlak až tlakovou (tupou) bolest, při použití kostní vrtačky vnímá její vibrace a přítomnost chladícího média. Pacient nesmí cítit ostrou, krutou bolest.

Průběh po chirurgickém výkonu v dutině ústní:

  • otok v krajině operačního výkonu, který je nejintenzivnější 3. den po chirurgickém výkonu (způsobuje omezené otevírání úst, zhoršenou mluvu a příjem potravy)
  • po odeznění místní anestézie nastupuje bolestivost, její intenzita je dána povahou chirurgického výkonu a individuálním vnímáním každého pacienta
  • drobné nesouvislé prosakování krve z operační rány, které způsobuje vnímání přítomnosti krve ve slinách

Po každém chirurgickém výkonu v dutině ústní je nutné:

  • V den výkonu nevyplachovat ústa žádným desinfekčním roztokem,vodou atd., s vyjímkou příjmu potravy a běžné hygieny dutiny ústní.
  • 2-3 dny ledovat (1x za hodinu přiložit ledový obklad, POUZE 5 minut ledovat, pak dát ledový obklad pryč, za hodinu zopakovat stejným způsobem).Od 4.dne po výkonu již nemají ledové obklady žádný léčebný smysl.
  • Běžně dostupná analgetika (léky proti bolesti) použít ihned na počátku vnímání bolesti. Bolest po výkonu pak bude minimální, snesitelná.
  • Doporučená délka pracovní neschopnosti je minimálně 3-5 dní.

 

Informace pro PZL - zde

Pacientský dotazník - zde

Pozvánka na seminář: Onemocnění sliznic dutiny ústní, jejich projevy, možnosti diagnostiky, event. terapie - zde

Seminář je určen pro odesílající zubní lékaře

 

 

 

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Jihočeský Kraj Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje ISO 27001.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace