CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni
hc

Oddělení úrazové chirurgie


primář MUDr. Pavel Kopačka

vrchní sestra Mgr. Marie Procházková

Zástupce primáře
MUDr. Rudolf Novák

Mapa areálu


 Základní informace:

Hlavním úkolem oddělení úrazové a plastické chirurgie je ošetřování závažných úrazů včetně těch nejtěžších z celého jihočeského regionu. Úrazy jsou v naší republice hlavní příčinou úmrtí obyvatel do 40 let a v celé populaci čtvrtou nejčastější příčinou smrti. Úrazové oddělení má k dispozici akutní příjem, zabezpečující plynulé navázání nemocniční léčby na péči poskytovanou záchrannou službou.

Na příjmovou část navazuje diagnostický komplement a nepřetržitý provoz pohotovostních operačních sálů. Ty jsou vybaveny k ošetření všech končetinových i dutinových poranění v aseptickém prostředí s laminárním prouděním vzduchu. Oddělení je vybaveno nejmodernější přístrojovou technikou i operačními nástroji a implantáty k biologické osteosyntéze všech kostí jak pro vnitřní, tak pro zevní fixaci. Součástí oddělení je pracoviště hyperbarické oxygenoterapie. Hospitalizovaným pacientům slouží 8 lůžek jednotky intenzivní péče a 72 standardních lůžek, plně vybavených k včasné pooperační péči a rehabilitaci.

V rámci oddělení pracují v nepřetržitém provozu úrazová ambulance a další specializované ambulance pro následnou péči o poraněné.

Plastičtí chirurgové zabezpečují na oddělení operace kožních nádorů, jejichž diagnostika se provádí ve spolupráci s kožním oddělením nemocnice. Spektrum operací zahrnuje také výkony řešící krytí defektů měkkých tkání, včetně přenosů volných laloků mikrochirurgickou technikou. Zajišťuje dále kosmetické operace - úpravy prsů, obličeje, břišní stěny, odsávání tuku ve všech lokalitách a úpravu boltců. Oddělení poskytuje 24 hodinovou replantační pohotovost pro končetinová amputační poranění pro jihočeský region.

Oddělení úrazové a plastické chirurgie je součástí Traumacentra Nemocnice České Budějovice, a. s., které slouží pro ošetřování těžkých úrazů dospělých i dětí z celého Jihočeského kraje. Pacienti s komplikovanými mnohočetnými poraněními, nitrokloubními zlomeninami, těžkými popáleninami a amputačními poraněními převáží Zdravotnická záchranná služba do českobudějovické nemocnice. Odtud jsou podle závažnosti úrazu hospitalizováni na oddělení úrazové a plastické chirurgie nebo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, děti na lůžkách dětského oddělení. Specialisté těchto oddělení zajišťují poté ve spolupráci s dalšími týmy Traumacentra definitivní léčbu.

Traumacentrum

Mezinárodní statistiky celosvětově ukazují zvyšující se počty úrazů, změnu jejich charakteru a narůstání těžkých úrazů. Úmrtnost z důvodu úrazu má u lidí v produktivním věku stoupající tendenci. Poranění a otravy jsou po nemocích oběhové soustavy a zhoubných novotvarech dle statistických údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Ve věkové skupině do 45 let však zaujímají bezkonkurenčně první místo. Na přibývajících traumatech má velký vliv rozvoj motorismu (každý rok zahyne na naších silnicích okolo 1300 osob a více jak 5000 jich je těžce zraněno), vyšší razance a agresivita ve sportu, zvyšující se kriminalita a terorismus.

Na léčení úrazů a jejich následků se vynakládají stále větší prostředky. Úroveň péče o zraněné nezávisí pouze na odborné kvalifikaci lékařů a zdravotníků, jejich technickém vybavení, ale na komplexním zajištění a funkci záchranných systémů. Na péči o zraněného se systematicky a postupně podílejí různí odborníci, složky a instituce. Z těchto důvodů se do popředí posouvá stránka organizační.

Jeví se proto zcela zákonitý vývoj, k němuž došli představitelé traumatologie v řadě evropských zemí, a to se závěrem, aby úrazová chirurgie byla koncentrována do velkých nemocničních středisek - traumacenter.

V těchto střediscích pracují "pod jednou střechou" za vedení specializovaného úrazového chirurga týmy dalších potřebných odborníků (především anesteziologie a resuscitace, všeobecný, hrudní, cévní chirurg, urolog, kardio a neurochirurg,oftalmolog, ORL lékař, stomatochirurg, plastický chirurg, ortoped a další) v návaznosti na komplement (radiolog. odd., laboratorní úsek, transfuzní stanice, atd.)

Hyperbarická oxygenoterapie

V roce 1966 vzniklo v rámci traumatologického oddělení jediné pracoviště hyperbarické oxygenoterapie v Jihočeském kraji. Tato léčebná metoda, kdy pacient ventiluje ve speciální tlakové nádobě - hyperbarické komoře - čistý kyslík za přetlaku, vychází z fyzikálních zákonů platných pro plynné skupenství. Při obvykle užívaném přetlaku 0,2 - 0,3 MPa se výrazně zvyšuje množství fyzikálně rozpuštěného kyslíku v krvi a transport v této formě navíc není závislý na přítomnosti či funkčnosti krevního barviva - hemoglobinu. Snad nejznámější oblastí použití hyperbarické komory jsou otravy oxidem uhelnatým - svítiplynem, které jsou ale dnes naštěstí již vzácné. V současnosti k hlavním indikacím pro hyperbaroxii patří léčba infektů, hlavně anaerobních, dekompresní nemoc či vzduchová embolie, ale také léčba diabetické nohy a ischemické choroby dolních končetin, trofické defekty kůže a sliznic, kraniocerebrální poranění, bércové vředy, poruchy sluchu apod.

První komora byla jednomístná, vyrobena v ZVVZ Milevsko, sloužila hlavně ke komplexní terapii plynaté sněti. komora
Naše současná vícemístná hyperbarokomora Škoda komora

Ambulance:

Název Den provozu Ordinační doba Poznámka
Úrazová urgentní ambulance nepřetržitě   Pavilon CH - č. 1, 2, 3
Úrazová kontrolní ambulace PO - PÁ 8.00 - 14.00

Pavilon CH - č. 6

Úrazová dětská ambulance ÚT 8.30 - 14.00 Pavilon CH - č. 4, 5 
Úrazová kolenní ambulance ST 8.30 - 14.00 Pavilon CH - č. 4, 5
Úrazová pánevní ambulance ČT 12.00 - 14.00 Pavilon CH - č. 4, 5

Ambulance nitrokloubních zlomenin

ČT

 

8.30 - 14.00

Pavilon CH - č. 4, 5

Ambulance pro poranění nohy

PÁ každý sudý týden

8.30 - 12.00 Pavilon CH - č. 4, 5
Ambulance pro poranění ruky PÁ každý sudý týden 8.30 - 12.00 Pavilon CH - č. 4, 5

Plastická ambulance

  • konzultace
  • kontrolní

 

PO

PO - PÁ

 

12.00 - 15.00

7.00 - 8.00

Pavilon CH - č. 4, 5

 

Telefonické objednávky do ambulancí vyřizuje recepce oddělení  387 874 104.  A dále telefonní čísla 387 874 108 a 387 874 114.

 

Dějiny oddělení úrazové chirurgie - ZDE

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Jihočeský Kraj Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje ISO 27001. logo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace