Gynekologicko - porodnické oddělení - porodní sál

Podlaží 2. patro
Telefon - inspekce +420 387 874 520; +420 387 874 523

Charakteristika stanice:

Porodní sál disponuje celkem 4 jednolůžkovými předporodními pokoji, které splňují požadavky na jednotku intenzivní porodnické péče. Přítomnost doprovodu u porodu je možná, maximálně v počtu 2 osob, bez poplatku, je na ně pamatováno i samostatnou odpočinkovou, převlékací místností s vlastním hygienickým zázemím.

Všechny porodní boxy mají rozsáhlé hygienické zázemí. 3 boxy jsou vybaveny hydromasážními vanami. Jeden box je koncipován jako alternativní, jehož součástí je rozměrná porodnická válenda. Všechny boxy jsou vybaveny nejmodernějšími porodnickými lůžky, některá jsou vybavena masážními prvky. K dispozici mají rodičky porodnické míče, žíněnky, stoličky. Doprovod má k dispozici pohodlná křesla.

Součástí stanice porodních sálů jsou dva samostatné operační sály pro provádění císařských řezů.

Při fyziologickém porodu dbáme na to, aby miminko bylo již od prvních okamžiků po porodu v těsném kontaktu s maminkou a následně po jeho krátkém ošetření a po ošetření eventuelních porodních poranění je novorozenec přikládán k prsu. Po porodu zůstává maminka eventuelně i s tatínkem na porodním boxu a pokud je její stav stabilizován, je po dvou hodinách od porodu přeložena na stanici šestinedělí. Maminkám v průběhu porodu můžeme poskytnout tlumení bolestí formou tzv. epidurální analgesie, která je dostupná po celých 24 hodin, provádí ji lékař ARO (podrobněji viz Epidurální analgesie při porodu), nejedná se o nadstandardní hrazenou službu. Komerční odběry pupečníkové krve je nutno hlásit hned při přijetí na porodní sál. V rámci předporodní přípravy probíhají pro nastávající rodiče prohlídky porodního sálu (každé úterý od 14 hodin). Je však vhodné se nejprve telefonicky informovat, protože v případě obsazených porodních boxů se termín prohlídek posouvá.