18. 04. 2017

Českobudějovická nemocnice otevírá pro gynekologii a urologii zmodernizovaný pavilon Z

Rekonstrukce, která začala loni na jaře, je u konce. Nemocnice České Budějovice otevírá po necelém roce zmodernizovaný pavilon Z. Do nových prostor se přesunou oddělení gynekologie a urologie. Celkové náklady stavby, která byla financována jen z vlastních zdrojů nemocnice, byly 134 milionů korun.

„Přestavbou pavilonu Z jsme se dostali za polovinu kompletní modernizace nemocnice. Díky tomu jsme oproti ostatním zdravotnickým zařízením z jiných krajů České republiky napřed. Po jejím úspěšném dokončení nebude v dalších 30 letech nutné do výstavby nemocnice výrazněji investovat. Všechny prostředky vynaložené na rekonstrukci tohoto pavilonu jsou výhradně příjmem nemocnice za vykázanou činnost a zdravotní péči, případně za některé komerční úkony. Nečerpali jsme pro tuto přestavbu žádný úvěr ani dotaci,“ přibližuje předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.

To samozřejmě těší hejtmana Jihočeského kraje. „Dokazuje to, že Nemocnice České Budějovice je ekonomicky velmi stabilní a silná. Podobně jako ostatní okresní nemocnice na jihu Čech. Zmodernizovaný pavilon Z nyní výrazně usnadní práci všem zdravotním pracovníkům. Proto jsem rád, že se realizace nemocničního monobloku zase o něco více přiblížila,“ říká Jiří Zimola.

Pavilon Z začne sloužit potřebám urologického a gynekologického oddělení. „Je zde jedna lůžková stanice gynekologie s deseti třílůžkovými pokoji, jedním dvoulůžkovým intermediárním pokojem a dvěma jednolůžkovými pokoji. Vše s kompletním potřebným zázemím lůžkové stanice,“ přibližuje vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice František Bostl.

Zcela shodná je i jedna lůžková stanice urologie. „Přičemž urologie bude mít ještě druhou lůžkovou stanici, která má devět třílůžkových pokojů a jeden dvoulůžkový intermediární pokoj. V objektu je dále společná urologicko-gynekologická stanice jednotky intenzivní péče, ve které je celkem deset lůžek. Kromě lůžkových stanic jsou zde také nově vybudované ambulance obou oddělení, příjmová kancelář a nové pracoviště litotryptoru urologického oddělení,“ přidává Bostl k rekonstrukci.

V neposlední řadě byl vybudován zákrokový sál pro malé chirurgické výkony obou oddělení. „Kromě kompletní rekonstrukce všech vnitřních prostor, kde zůstaly původní pouze obvodové zdi, došlo k přístavbě nové části se čtyřmi výtahy a spojovacích chodeb vedoucích přes pavilon C a pavilon infekčního oddělení a dětského oddělení k porodnici. Současně byly v rámci přístavby připraveny propojovací chodby do budoucí vestavby mezi pavilony Z a CH,“ dodává vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice. Součástí celého pavilonu Z je i nová klimatizace.