kvalita a bezpeci
18. 11. 2019

Naše Antibiotické středisko se připojí k Evropskému antibiotickému týdnu

„Uskutečňují se edukativní semináře pro lékaře, v čekárnách ambulancí jsou umístěny plakáty upozorňující na nesprávné zacházení s antibiotiky. V terminálu nemocnice je umístěn spot s analogií zbytečně rozsvícené žárovky během dne, která pak nesvítí v nočním čase, stejně jako budou neúčinná antibiotika v době, kdy jejich zbytečným podáváním naroste antibiotická rezistence původců natolik, že nebudou účinná,“ uvádí předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

V Nemocnici České Budějovice funguje Antibiotický tým, který se celoročně pravidelně schází k řešení problematiky přístupu k antibiotickým terapeutickým postupům a nakládání
s antibiotiky v nemocnici. „Problém je daleko komplexnější, neboť antibiotika jako degradační produkty se dostávají do přirozeného životního prostředí i cestou rostlinné a živočišné výroby, jejich metabolity i celé molekuly lze detekovat v odpadních vodách. Vyhnout se jejich účinku je tedy doslova nemožné,“ dodává vedoucí Antibiotického střediska Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Magdalena Horníková.

Některá antibiotika navíc působí přímo toxicky na některé orgánové systémy (sluchový aparát, ledviny, centrální nervový systém). Je proto nutná trvalá osvěta v globální snaze snižovat nejednoznačnou antibiotickou preskripci.

Celá tisková zpráva ke stažení zde

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Jihočeský Kraj Diecézní charita České Budějovice Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin logo Společnost pro ranou péči ISO 27001.