15. 11. 2017

Evropský antibiotický den / týden

Dne 18. listopadu bude probíhat již jubilejní desátý Evropský antibiotický den.

Od roku 2012 je vyhlašován Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí jako Evropský antibiotický týden (za podpory WHO).

Jeho existenci vyvolal globální nárůst bakteriální rezistence, který je důsledkem nadměrné a mnohdy neopodstatněné aplikace antibiotik ve společnosti (předepsáno až 90 % všech ATB – převážně na respirační a močové infekce), ve zdravotnických zařízeních (ATB jsou podávána 55 % hospitalizovaných, 71 % na JIP).

Účelem vyhlášení EAAD je snaha ovlivnit jak odbornou, tak širokou laickou veřejnost ve smyslu racionální antibiotické terapie.

Jako každoročně, tak i letos se Antibiotické středisko a Lékárna Nemocnice České Budějovice, a.s. k naplnění této myšlenky aktivně zapojují.

Co jsou antibiotika?

Antibiotika jsou přirozené produkty některých hub a plísní, či chemickou cestou připravené léčivé látky s účinkem proti bakteriálním původcům infekčních nemocí. Jejich účinkem bakterie zcela hynou, nebo se alespoň zastavuje schopnost jejich růstu a množení. Spolupracují s imunitním systémem. Nepůsobí proti virům, které jsou nejčastějšími původci především infekcí dýchacích cest. Proto antibiotika nepomáhají proti chřipce či nachlazení.

Co je bakteriální rezistence?

Je to schopnost bakterií odolávat účinkům antibiotik a vyvolávat onemocnění.

Cílem vyhlášení Antibiotického týdne je upozornit na nebezpečí nárůstu antibiotické rezistence.

Ta by mohla vzhledem k nesprávnému užívání antibiotik a nedostatečnému vývoji nových léků znamenat problém nevyléčitelných infekcí pro budoucí generace. Do budoucna se může dokonce stát i nejčastější příčinou úmrtí.

Boj s narůstající rezistencí vůči antibiotikům se stává celosvětovou zdravotnickou prioritou.

Videospot s rozsvícenou žárovkou v denních hodinách jako analogie užívání antibiotik na nebakteriální infekce

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Jihočeský Kraj Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.